CGRB201-G
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA
NOVA Part#:
287-2371583-CGRB201-G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
CGRB201-G
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Standard 50 V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerComchip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Base Product Number CGRB201
Series-
Current - Average Rectified (Io) 2A
Package / CaseDO-214AA, SMB
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 50 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 2 A
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V