SBRT20U50SLPQ-13
DIODE SBR 50V 20A POWERDI5060-8
NOVA Part#:
287-2374355-SBRT20U50SLPQ-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SBRT20U50SLPQ-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
Diode Super Barrier 50 V 20A Surface Mount PowerDI5060-8
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number SBRT20
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TrenchSBR
Current - Average Rectified (Io) 20A
Package / Case8-PowerTDFN
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F 350pF @ 50V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 50 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 20 A
Diode TypeSuper Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50 V