SR5200-TP
DIODE SCHOTTKY 5A 200V DO-201AD
NOVA Part#:
287-2375183-SR5200-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SR5200-TP
Standard Package:
1,200
Technical Datasheet:
Diode Schottky 200 V 5A Through Hole DO-201AD
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package DO-201AD
Base Product Number SR5200
Series-
Current - Average Rectified (Io) 5A
Package / CaseDO-201AD, Axial
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Capacitance @ Vr, F 400pF @ 4V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 5 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V