RB162MM-30TR
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDU
NOVA Part#:
287-2364654-RB162MM-30TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RB162MM-30TR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 30 V 1A Surface Mount PMDU
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDU
Base Product Number RB162
Series-
Current - Average Rectified (Io) 1A
Package / CaseSOD-123F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 1 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V