NRVB10100MFST1G
DIODE SCHOTTKY 100V 10A 5DFN
NOVA Part#:
287-2376358-NRVB10100MFST1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NRVB10100MFST1G
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Diode Schottky 100 V 10A Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Base Product Number NRVB10100
Series-
Current - Average Rectified (Io) 10A
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 10 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V