PMEG2002AESF,315
DIODE SCHOT 20V 200MA DSN0603-2
NOVA Part#:
287-2369231-PMEG2002AESF,315
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PMEG2002AESF,315
Standard Package:
9,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 20 V 200mA Surface Mount DSN0603-2
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerNexperia USA Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DSN0603-2
Base Product Number PMEG2002
Series-
Current - Average Rectified (Io) 200mA
Package / Case0201 (0603 Metric)
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Capacitance @ Vr, F 25pF @ 1V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 µA @ 20 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 420 mV @ 200 mA
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20 V