VS-60CTQ150HN3
DIODE SCHOTTKY 150V 30A TO220AB
NOVA Part#:
297-2048043-VS-60CTQ150HN3
Manufacturer Part No:
VS-60CTQ150HN3
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150 V 30A Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number 60CTQ150
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Package / CaseTO-220-3
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr 75 µA @ 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 30 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150 V