VS-12CWQ06FNTR-M3
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
NOVA Part#:
297-1954129-VS-12CWQ06FNTR-M3
Manufacturer Part No:
VS-12CWQ06FNTR-M3
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60 V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
ManufacturerVishay General Semiconductor - Diodes Division
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D-PAK (TO-252AA)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number 12CWQ06
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Series-
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 60 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 12 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60 V