MBR40200CT-BP
DIODE SCHOTTKY 40A 200V TO-220AB
NOVA Part#:
297-2003893-MBR40200CT-BP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
MBR40200CT-BP
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 200 V 40A Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Base Product Number MBR40200
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)40A
Package / CaseTO-220-3
Series-
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 20 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V