STPS10H100SFY
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO277A
NOVA Part#:
297-1976302-STPS10H100SFY
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STPS10H100SFY
Standard Package:
6,000
Technical Datasheet:
Diode Array Schottky 100 V Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Arrays
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-277A (SMPC)
Base Product Number STPS10
Package / CaseTO-277, 3-PowerDFN
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr 8 µA @ 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 845 mV @ 10 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V