GBU10K-BP
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 10A GBU
NOVA Part#:
286-1795423-GBU10K-BP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
GBU10K-BP
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
Bridge Rectifier Single Phase Standard 800 V Through Hole GBU
More Information
CategoryDiodes - Bridge Rectifiers
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
Series-
Package / Case4-SIP, GBU
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package GBU
Base Product Number GBU10
Current - Average Rectified (Io) 10 A
Voltage - Peak Reverse (Max)800 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 5 A