VUO30-18NO3
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 37A FO-F-B
NOVA Part#:
286-2308036-VUO30-18NO3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
VUO30-18NO3
Standard Package:
10
Technical Datasheet:
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.8 kV Chassis Mount FO-F-B
More Information
CategoryDiodes - Bridge Rectifiers
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Series-
Package / CaseFO-F-B
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeChassis Mount
Supplier Device Package FO-F-B
Base Product Number VUO30
Current - Average Rectified (Io) 37 A
Voltage - Peak Reverse (Max)1.8 kV
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 1800 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.55 V @ 150 A