AD5235BRUZ25-RL7
IC DGT POT 25KOHM 1024TP 16TSSOP
NOVA Part#:
342-2915267-AD5235BRUZ25-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5235BRUZ25-RL7
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 25k Ohm 2 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number AD5235
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±8%
Number of Taps1024
Resistance (Ohms) 25k
Voltage - Supply2.7V ~ 5V, ±2.25V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C