AD5262BRUZ50
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16TSSOP
NOVA Part#:
342-2914822-AD5262BRUZ50
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5262BRUZ50
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number AD5262
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±30%
Features Cascade Pin
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 50k
Voltage - Supply4.5V ~ 16.5V, ±5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C