MCP4531T-103E/MF
IC DGT POT 10KOHM 129TAP 8DFN
NOVA Part#:
342-2914662-MCP4531T-103E/MF
Manufacturer Part No:
MCP4531T-103E/MF
Standard Package:
3,300
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps I²C Interface 8-DFN (3x3)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 8-VDFN Exposed Pad
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (3x3)
Base Product Number MCP4531
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps129
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C