X9119TV14IZ-2.7
NOVA Part#:
342-2915809-X9119TV14IZ-2.7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
X9119TV14IZ-2.7
Standard Package:
95
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 1024 Taps I²C Interface 14-TSSOP
| Category | Data Acquisition - Digital Potentiometers | |
| Package case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Manufacturer | Renesas Electronics America Inc | |
| RoHS | 1 | |
| Interface | I²C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP | |
| Base Product Number | X9119 | |
| Configuration | Potentiometer | |
| Tolerance | ±20% | |
| Features | Selectable Address | |
| Taper | Linear | |
| Number of Taps | 1024 | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V | |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C | |