MCP4361-503E/ML
IC DGTL POT 50KOHM 257TAP 20QFN
NOVA Part#:
342-2914219-MCP4361-503E/ML
Manufacturer Part No:
MCP4361-503E/ML
Standard Package:
91
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 20-QFN (4x4)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 20-VFQFN Exposed Pad
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Base Product Number MCP4361
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps257
Resistance (Ohms) 50k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C