TPL0501-100RSER
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 8UQFN
NOVA Part#:
342-2914149-TPL0501-100RSER
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
TPL0501-100RSER
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-UQFN (1.5x1.5)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 8-UFQFN
ManufacturerTexas Instruments
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-UQFN (1.5x1.5)
Base Product Number TPL0501
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C