AD5141WBCPZ10-RL7
IC DGTL POT 10KOHM 16LFCSP
NOVA Part#:
342-2915704-AD5141WBCPZ10-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5141WBCPZ10-RL7
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C, SPI Interface 16-LFCSP (3x3)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface I²C, SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-LFCSP (3x3)
Base Product Number AD5141
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±8%
Features Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C