AD5114BCPZ80-1-RL7
IC DGTL POT 80KOHM 32TAP 8LFCSP
NOVA Part#:
342-2914699-AD5114BCPZ80-1-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5114BCPZ80-1-RL7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 80k Ohm 1 Circuit 32 Taps I²C Interface 8-LFCSP-UD (2x2)
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-LFCSP-UD (2x2)
Base Product Number AD5114
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±8%
Features -
TaperLinear
Number of Taps32
Resistance (Ohms) 80k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V, 2.3V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C