AD8400ARZ10
IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 8SOIC
NOVA Part#:
342-2914111-AD8400ARZ10
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD8400ARZ10
Standard Package:
98
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number AD8400
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)500ppm/°C