MCP40D18T-104E/LT
IC DGT POT 100KOHM 128TAP SC70-6
NOVA Part#:
342-2914647-MCP40D18T-104E/LT
Manufacturer Part No:
MCP40D18T-104E/LT
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SC-70-6
Base Product Number MCP40D18
ConfigurationRheostat
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps128
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C