AD5122ABRUZ100
NOVA Part#:
342-2915562-AD5122ABRUZ100
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5122ABRUZ100
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 128 Taps I²C Interface 16-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number AD5122
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±8%
Features Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps128
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C