AD5142ABRUZ10-RL7
256TAP, DUAL DIGIPOT, NVM, I2C
NOVA Part#:
342-2914745-AD5142ABRUZ10-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5142ABRUZ10-RL7
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number AD5142
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±8%
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C