MCP4362-103E/ST
IC DGT POT 10KOHM 257TAP 14TSSOP
NOVA Part#:
342-2914964-MCP4362-103E/ST
Manufacturer Part No:
MCP4362-103E/ST
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number MCP4362
ConfigurationRheostat
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps257
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C