MCP4651-103E/ST
IC DGT POT 10KOHM 257TAP 14TSSOP
NOVA Part#:
342-2915313-MCP4651-103E/ST
Manufacturer Part No:
MCP4651-103E/ST
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps I²C Interface 14-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number MCP4651
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features Mute, Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps257
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C