MCP41HV51-104E/ST
NOVA Part#:
342-2915329-MCP41HV51-104E/ST
Manufacturer Part No:
MCP41HV51-104E/ST
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number MCP41HV51
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Temperature Coefficient (Typ)100ppm/°C