AD5231BRUZ10
IC DGT POT 10KOHM 1024TP 16TSSOP
NOVA Part#:
342-2915256-AD5231BRUZ10
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5231BRUZ10
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 16-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-TSSOP
Base Product Number AD5231
ConfigurationPotentiometer
Tolerance-40%, +20%
Features Cascade Pin
TaperLinear
Number of Taps1024
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)600ppm/°C