MCP4661T-104E/ML
IC DGTL POT 100KOHM 257TAP 16QFN
NOVA Part#:
342-2914691-MCP4661T-104E/ML
Manufacturer Part No:
MCP4661T-104E/ML
Standard Package:
3,300
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps I²C Interface 16-QFN (4x4)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 16-VQFN Exposed Pad
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Base Product Number MCP4661
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features Mute, Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps257
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C