MCP4451-103E/ST
IC DGT POT 10KOHM 257TAP 20TSSOP
NOVA Part#:
342-2915171-MCP4451-103E/ST
Manufacturer Part No:
MCP4451-103E/ST
Standard Package:
74
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 257 Taps I²C Interface 20-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Base Product Number MCP4451
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features Mute, Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps257
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C