AD5271BRMZ-20
IC DGTL POT 20KOHM 256TAP 10MSOP
NOVA Part#:
342-2914164-AD5271BRMZ-20
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5271BRMZ-20
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 10-MSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Base Product Number AD5271
ConfigurationRheostat
Tolerance±1%
Features Cascade Pin
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 20k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)5ppm/°C