AD5270BRMZ-20-RL7
IC DGT RHE 20KOHM 1024TAP 10MSOP
NOVA Part#:
342-2915203-AD5270BRMZ-20-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5270BRMZ-20-RL7
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 10-MSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
ConfigurationRheostat
Tolerance±15%
Number of Taps1024
Resistance (Ohms) 20k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V, ±2.5V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)5ppm/°C