AD5253BRUZ10
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 20TSSOP
NOVA Part#:
342-2914125-AD5253BRUZ10
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5253BRUZ10
Standard Package:
75
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 20-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 20-TSSOP
Base Product Number AD5253
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps64
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Temperature Coefficient (Typ)650ppm/°C