AD5259BRMZ10
IC DGTL POT 10KOHM 256TAP 10MSOP
NOVA Part#:
342-2915361-AD5259BRMZ10
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5259BRMZ10
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 10-MSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 10-MSOP
Base Product Number AD5259
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±30%
Features Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)500ppm/°C