MCP45HV51-502E/MQ
IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 20QFN
NOVA Part#:
342-2915531-MCP45HV51-502E/MQ
Manufacturer Part No:
MCP45HV51-502E/MQ
Standard Package:
73
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 5k Ohm 1 Circuit 256 Taps I²C Interface 20-VQFN (5x5)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 20-VQFN Exposed Pad
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 20-VQFN (5x5)
Base Product Number MCP45HV51
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±20%
Features Mute, Selectable Address
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 5k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V
Temperature Coefficient (Typ)100ppm/°C