AD5110BCPZ10-RL7
IC DGTL POT 10KOHM 128TAP 8LFCSP
NOVA Part#:
342-2915164-AD5110BCPZ10-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5110BCPZ10-RL7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface 8-LFCSP-UD (2x2)
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 8-UFDFN Exposed Pad, CSP
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface I²C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-LFCSP-UD (2x2)
Base Product Number AD5110
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±8%
Features -
TaperLinear
Number of Taps128
Resistance (Ohms) 10k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V, 2.3V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)35ppm/°C