AD5160BRJZ100-RL7
IC DGTL POT 100KOHM 256TAP SOT23
NOVA Part#:
342-2915162-AD5160BRJZ100-RL7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AD5160BRJZ100-RL7
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface SOT-23-8
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case SOT-23-8
ManufacturerAnalog Devices Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-8
Base Product Number AD5160
ConfigurationPotentiometer
Tolerance±15%
Features -
TaperLinear
Number of Taps256
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply2.7V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)45ppm/°C