MCP4332-104E/ST
NOVA Part#:
342-2915010-MCP4332-104E/ST
Manufacturer Part No:
MCP4332-104E/ST
Standard Package:
96
Technical Datasheet:
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 129 Taps SPI Interface 14-TSSOP
More Information
CategoryData Acquisition - Digital Potentiometers
Package case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
ManufacturerMicrochip Technology
RoHS 1
Interface SPI
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 14-TSSOP
Base Product Number MCP4332
ConfigurationRheostat
Tolerance±20%
Features -
TaperLinear
Number of Taps129
Resistance (Ohms) 100k
Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
Temperature Coefficient (Typ)150ppm/°C