ACS724LMATR-50AU-T
CURRENT SENSOR W/COMMON-MODE FIE
NOVA Part#:
481-2812566-ACS724LMATR-50AU-T
Manufacturer Part No:
ACS724LMATR-50AU-T
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
More Information
CategoryCurrent Sensors
ManufacturerAllegro MicroSystems
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 16-SOIC
Base Product Number ACS724
SeriesAutomotive, AEC-Q100
Current - Sensing50A
Voltage - Supply4.5V ~ 5.5V
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity80mV/A
PolarizationBidirectional
Current - Supply (Max) 14mA
Accuracy±1.5%
Number of Channels1
For MeasuringAC/DC
Linearity±1.5%
Frequency DC ~ 120kHz