ACS715ELCTR-30A-T
SENSOR CURRENT HALL 30A DC
NOVA Part#:
481-2753313-ACS715ELCTR-30A-T
Manufacturer Part No:
ACS715ELCTR-30A-T
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Current Sensor 30A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
More Information
CategoryCurrent Sensors
ManufacturerAllegro MicroSystems
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number ACS715
Series-
Current - Sensing30A
Voltage - Supply5V
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity133mV/A
PolarizationUnidirectional
Current - Supply (Max) 13mA
Accuracy±1.5%
Number of Channels1
For MeasuringDC
Linearity±1.5%
Frequency DC ~ 80kHz