SXT2248EE27-40.000MT
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
NOVA Part#:
282-1957471-SXT2248EE27-40.000MT
Manufacturer Part No:
SXT2248EE27-40.000MT
Standard Package:
500
Technical Datasheet:
40 MHz ±15ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
More Information
CategoryCrystals
ManufacturerSuntsu Electronics, Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series SXT224
TypeMHz Crystal
Load Capacitance8pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±15ppm
Frequency 40 MHz