ECS-200-18-23G-JGN-TR
CRYSTAL 20.0000MHZ 18PF SMD
NOVA Part#:
282-2275469-ECS-200-18-23G-JGN-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ECS-200-18-23G-JGN-TR
Standard Package:
1,000
20 MHz ±20ppm Crystal 18pF 50 Ohms 2-SMD, No Lead
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series ECS-23G
TypeMHz Crystal
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case2-SMD, No Lead
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Frequency 20 MHz