ABM12W-40.0000MHZ-7-K1Z-T3
CRYSTAL 40.0000MHZ 7PF SMD
NOVA Part#:
282-2347927-ABM12W-40.0000MHZ-7-K1Z-T3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ABM12W-40.0000MHZ-7-K1Z-T3
Standard Package:
3,000
40 MHz ±10ppm Crystal 7pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
More Information
CategoryCrystals
ManufacturerAbracon LLC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series ABM12W
TypeMHz Crystal
Load Capacitance7pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Frequency 40 MHz