ABM8G-48.000MHZ-B4Y-T
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
NOVA Part#:
282-2264151-ABM8G-48.000MHZ-B4Y-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ABM8G-48.000MHZ-B4Y-T
Standard Package:
1,000
48 MHz ±30ppm Crystal 10pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
More Information
CategoryCrystals
ManufacturerAbracon LLC
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Series ABM8G
TypeMHz Crystal
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Frequency 48 MHz