ABM8AIG-20.000MHZ-12-2Z-T3
CRYSTAL 20.0000MHZ 12PF SMD
NOVA Part#:
282-2165038-ABM8AIG-20.000MHZ-12-2Z-T3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ABM8AIG-20.000MHZ-12-2Z-T3
Standard Package:
3,000
20 MHz ±20ppm Crystal 12pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
PackagingTape & Reel (TR)
Series ABM8AIG
TypeMHz Crystal
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Frequency 20 MHz