ECS-160-20-4DN
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
NOVA Part#:
282-1795602-ECS-160-20-4DN
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ECS-160-20-4DN
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US
RoHS 1
Series HC-49US-DN
TypeMHz Crystal
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Frequency 16 MHz