ECS-100-18-4
CRYSTAL 10.0000MHZ 18PF TH
NOVA Part#:
282-1795501-ECS-100-18-4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ECS-100-18-4
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
10 MHz ±30ppm Crystal 18pF 60 Ohms HC-49/US
More Information
CategoryCrystals
ManufacturerECS Inc.
RoHS 1
Series HC-49US
TypeMHz Crystal
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
Operating ModeFundamental
Package / CaseHC-49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height - Seated (Max)0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Frequency 10 MHz