PE-1210CCMC102STS
CMC 480MA 2LN 1KOHM SMD
NOVA Part#:
318-2558994-PE-1210CCMC102STS
Manufacturer Part No:
PE-1210CCMC102STS
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1 kOhms @ 100 MHz 480mA DCR 350mOhm
More Information
CategoryCommon Mode Chokes
ManufacturerPulse Electronics Network
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SeriesChipChoke™
Voltage Rating - DC50V
Voltage Rating - AC-
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Number of Lines2
Impedance @ Frequency 1 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max)480mA
DC Resistance (DCR) (Max) 350mOhm
Features -
Ratings-
Filter Type-
Approval Agency -
Height (Max) 0.079" (2.00mm)