BRT500-2RJ8
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 500W
NOVA Part#:
514-1100698-BRT500-2RJ8
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BRT500-2RJ8
Standard Package:
1
Technical Datasheet:
2 Ohms ±5% 500W Metal Clad Chassis Mount Resistor
More Information
CategoryChassis Mount Resistors
ManufacturerRiedon
RoHS 1
SeriesBRT
Coating, Housing Type-
Size / Dimension13.189" L x 1.181" W (335.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)2.382" (60.50mm)
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
CompositionMetal Clad
Power (Watts) 500W
Failure Rate-
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Mounting FeatureBrackets
Features Moisture Resistant
Resistance 2 Ohms