HSA5068RJ
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 50W
NOVA Part#:
514-989501-HSA5068RJ
Manufacturer Part No:
HSA5068RJ
Technical Datasheet:
68 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Coating, Housing TypeAluminum
Size / Dimension2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Package / CaseAxial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Base Product Number HSA50
CompositionWirewound
Power (Watts) 50W
Failure Rate-
Lead StyleSolder Lugs
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Features -
Resistance 68 Ohms